Vraj ako sa vyjadruje dáma

Autor: Nina Havierniková | 1.4.2014 o 3:09 | (upravené 1.4.2014 o 3:16) Karma článku: 6,16 | Prečítané:  725x

Nedávno som čítala jazykovednú esej na tému "Má spoločnosť iné nároky na mužov a na ženy pokiaľ ide o používanie jazyka?" Porovnávala rôzne jazyky a v podstate prišla k záveru, že čím zaostalejšia spoločnosť pokiaľ ide o rovnoprávnosť pohlaví, tým viac sa od žien očakáva, že budú rozprávať "ako dámy". Ale potvrdilo sa mi, že sa to netýka iba kultúr a krajín, ale aj jednotlivcov. Bez ohľadu na to, v akej krajine žijú.

 

V debate o slovenskej ústave a definícii manželstva ma istý pán napomenul, že slovo "pchať" (do ústavy) do úst "nežného pohlavia" nepatrí. A vraj ani do úst niekoho, kto sa "hrá" na tolerantného. Slová nedefinujú, či je niekto tolerantný. Ale to je na inú debatu.

Nuž, tu je moja odpoveď: Vy si, možno, milý pán sexista, myslíte, že je v poriadku ženám diktovať, aké slová môžu alebo nemôžu používať. Alebo aké slová sú pre ne vhodné a nevhodné.

Ja Vám na to odpoviem, že Vy si svoje "rady" môžete "vopchať" do zadku. Ja si budem rozprávať, ako chcem, robiť, čo chcem a podporovať rovnoprávnosť ako sa mi páči. Lebo napriek tomu, že v mysliach takých ľudí, ako Vy, rovnoprávnosti niet, oficiálne ju máme. A vety typu "zvlášť do úst nežného pohlavia takéto slová nepatria" patria do predminulého storočia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Agent ŠtB aj tanečníčka z klipu. Kto už formoval tvár Fica?

S ľuďmi, ktorí premiérovi Robertovi Ficovi radili v komunikácii alebo za neho hovorili sú spojené podozrenia z korupcie aj fyzický útok.

KOMENTÁRE

SNS aj Smer využívajú Kočnerovu muníciu

Nezávislosť RTVS ohrozujú iné veci, než smsky šéfa spravodajstva.

SVET

Najvyšší kostol na svete ohrozuje ľudský moč

Ľudí neodrádza polícia ani vysoké pokuty.


Už ste čítali?