reklama

Kto sú tí moslimskí vedci, ktorí “neexistujú”?

Po internete sa šíri citát, pripisovaný Milanovi Lasicovi: „Schyľuje sa k stretu civilizácií a my sa nemôžeme len tak nečinne prizerať, ako islam ovládne Európu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (29)

Citát pokračuje:

"Lebo to nám hrozí. To sú dva odlišné svety – Picasso, Beethoven, Goethe, Einstein, Newton… To všetko boli kresťania. Poznáte nejakého moslimského vedca alebo umelca? Nemôžeme sa vzdať niečoho, čo sme budovali stáročia. Pozrite sa, koľko majú moslimovia detí. Bojím sa, že o niekoľko desaťročí ich v Európe bude viac než kresťanov. Myslíte, že sa prispôsobia? Nie, oni sa nechcú prispôsobovať. Budú chcieť žiť po svojom. Zaviesť šáriu, zakázať alkohol, ženy sa budú musieť zahaľovať. A to ešte nehovorím o terorizme. Musíme sa ozvať, kým je čas!”

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okrem toho, že citát je podľa všetkého podvod (https://dennikn.sk/blog/nezdielajte-text-lasicu-moslimoch-podvrh/), jedna veta z neho si zaslúži komentár.

To sú dva odlišné svety – Picasso, Beethoven, Goethe, Einstein, Newton… To všetko boli kresťania. Poznáte nejakého moslimského vedca alebo umelca?

Kresťanské hodnoty Picassa, Beethovena, Goetheho, Einsteina a Newtona komentovať nebudem. Tak, ako ani moslimské hodnoty Mohameda al-Kwarizmi, Ibn al-Haythama, alebo Omara Khayyáma.

Kto ale boli títo muži?

V deviatom storočí v Bagdade, Mohamed al-Khwarizmi napísal knihy o algebre, o astronómii, zrevidoval a opravil Ptolemaiove teórie a mapy sveta. Latinské preklady jeho prác predstavili desatinný číselný systém západnej civilizácii.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ibn al-Haytham, ktorý sa narodil v Basre v desiatom storočí, autor podrobného popisu ľudského oka, začal päťsto rokov pred Leonardom s konštrukciou zariadenia, neskôr známeho ako camera obscura. Uvedomoval si zväčšovaciu silu šošovky, vynálezu, ktorý neskôr umožnil Galileovi, Kopernikovi a Leeuwenhoekovi nájsť hviezdy a mikróby. Niekoľko storočí pred Newtonom, Ibn al-Haytham si je vedomý gravitácie a píše o príťažlivosti hmoty.

V jedenástom storočí, Omar Khayyám vypočítal dĺžku roka na 365,24219858156 dňa. V dvadsiatom prvom storočí, za pomoci teleskopu a počítača, dĺžka roka je vypočítaná na 365,242190 dňa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Poznáte nejakých moslimských vedcov alebo umelcov? Nie? To ale neznamená, že neexistujú.

(A ktokoľvek zneužil Lasicovo meno, by si mal uvedomiť, že na imitovanie vzdelaného a inteligentného človeka je tiež treba mať vzdelanie a inteligenciu.)

Použitá literatúra: Michael Hamilton Morgan. 2007. The Enduring Legacy of Muslim Scientists, Thinkers, and Artists.

Nina Havierniková

Nina Havierniková

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  0x

"Mojim domovom je svet… a mojim náboženstvom je konať dobro.“ Thomas Paine Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu