reklama

Doktorka Máslová, alebo Pozor, koho počúvate

Veľká časť odbornej verejnosti si pred jej názormi vraj zapcháva uši. A niet sa čo čudovať. Psychogynekologyčka Helena Máslová tvrdí zaujímavé veci o vede, rodine a spoločnosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Práve som si s Helenou Máslovou prečítala rozhovor a musím povedať, že sa nad tým, čo tvrdí, oplatí zamyslieť. Zo všetkých strán.

Napríklad: Zdravie jednotlivca z desiatich až pätnástich percent ovplyvňuje genetika, z desiatich až dvadsiatich zdravotná starostlivosť, z tridsiatich percent životné prostredie a z päťdesiatich percent životný štýl človeka. Zdá sa jej preto smiešne za primárnu prevenciu rakoviny prsníka považovať pravidelné lekárske prehliadky a mamogram. Považovať lekárske prehliadky za primárnu prevenciu je naozaj na smiech. Nechodiť na ne – smiešnejšie. A nebezpečné. Dnes je predsa jasné, že základom úspešnej liečby rakoviny prsníka je zistiť diagnózu včas.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Navyše, Máslovej popieranie dôležitosti modernej medicíny a farmakológie a tvrdenia, že v súčasnosti “jsme nemocnější, výskyt chorob se zvyšuje” sú jednoducho výmysly. Súčasné choroby sú iné ako napríklad pred sto rokmi, ale vpráve vďaka vede bola spoločnosť schopná niektoré ochorenia eliminovať a niektoré presunúť z kategórie smrteľných do kategórie liečiteľných.

Máslovej názory však nie sú nebezpečné len preto, lebo zľahčujú dôležitost preventívnej zdravotnej starostlivosti a lekárskej liečby. Jej názory na vzdelávanie alebo fungovanie rodiny nás chcú poslať niekoľko storočí dozadu.

Podľa Máslovej mladí ľudia dnes trávia príliš veľkú časť života vzdelávaním sa na úkor zakladania rodiny a snáď by bolo lepšie “pro dívky chodit do školy šest let od šesti do dvanácti” ako tomu bolo za Márie Terézie v 18. storočí. Pani doktorka, dovoľte, aby som sa zasmiala. Nemáte vy náhodou doktorát?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pre rodinu bolo podľa nej dobré, keď “se otcové cítili za dcery odpovědní, hráli v jejich životech roli ochránců, dohlížitelů, včetně výběru manžela. A když chyběl otec, jeho roli převzali starší bratři.” Podľa doktorky Máslovej sú teda ženy neschopné nájsť si partnera a zariadiť si život samé. Potrebujú na to pomoc chlapa – otca či brata. Ťažko povedať, či sa nad takýmito názormi treba zasmiať, či nad nimi plakať. Najmä, keď ich vysloví pomerne mladá a úspešná žena.

Máslová tvrdí, že veľké farmakologické spoločnosti zaujíma predovšetkým zisk. To je pravdepodobne pravda. To ale nemení fakt, že boli odborníci schopní vyvinúť lieky, ktoré dnes zachraňujú a zlepšujú životy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

“Podnikanie” doktorky Máslovej je tiež určite zamerané aj na zisk, čo však robí pre spoločnosť, a najmä pre ženy, je tiež zaujímavá otázka. Namiesto ospevovania minulosti a posielania nás do dôb hlbokého patriarchátu by bolo možno lepšie zamerať sa na moderné riešenia moderných problémov.

Celý rozhovor s Helenou Máslovou si môžete prečítať na stránke lidovky . cz

Nina Havierniková

Nina Havierniková

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  0x

"Mojim domovom je svet… a mojim náboženstvom je konať dobro.“ Thomas Paine Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu