Vraj ako sa vyjadruje dáma

Autor: Nina Havierniková | 1.4.2014 o 3:09 | (upravené 1.4.2014 o 3:16) Karma článku: 6,16 | Prečítané:  735x

Nedávno som čítala jazykovednú esej na tému "Má spoločnosť iné nároky na mužov a na ženy pokiaľ ide o používanie jazyka?" Porovnávala rôzne jazyky a v podstate prišla k záveru, že čím zaostalejšia spoločnosť pokiaľ ide o rovnoprávnosť pohlaví, tým viac sa od žien očakáva, že budú rozprávať "ako dámy". Ale potvrdilo sa mi, že sa to netýka iba kultúr a krajín, ale aj jednotlivcov. Bez ohľadu na to, v akej krajine žijú.

 

V debate o slovenskej ústave a definícii manželstva ma istý pán napomenul, že slovo "pchať" (do ústavy) do úst "nežného pohlavia" nepatrí. A vraj ani do úst niekoho, kto sa "hrá" na tolerantného. Slová nedefinujú, či je niekto tolerantný. Ale to je na inú debatu.

Nuž, tu je moja odpoveď: Vy si, možno, milý pán sexista, myslíte, že je v poriadku ženám diktovať, aké slová môžu alebo nemôžu používať. Alebo aké slová sú pre ne vhodné a nevhodné.

Ja Vám na to odpoviem, že Vy si svoje "rady" môžete "vopchať" do zadku. Ja si budem rozprávať, ako chcem, robiť, čo chcem a podporovať rovnoprávnosť ako sa mi páči. Lebo napriek tomu, že v mysliach takých ľudí, ako Vy, rovnoprávnosti niet, oficiálne ju máme. A vety typu "zvlášť do úst nežného pohlavia takéto slová nepatria" patria do predminulého storočia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?