Doktorka Máslová, alebo Pozor, koho počúvate

Autor: Nina Havierniková | 12.1.2016 o 16:54 | (upravené 12.1.2016 o 17:03) Karma článku: 2,17 | Prečítané:  343x

Veľká časť odbornej verejnosti si pred jej názormi vraj zapcháva uši. A niet sa čo čudovať. Psychogynekologyčka Helena Máslová tvrdí zaujímavé veci o vede, rodine a spoločnosti.

Práve som si s Helenou Máslovou prečítala rozhovor a musím povedať, že sa nad tým, čo tvrdí, oplatí zamyslieť. Zo všetkých strán.

Napríklad: Zdravie jednotlivca z desiatich až pätnástich percent ovplyvňuje genetika, z desiatich až dvadsiatich zdravotná starostlivosť, z tridsiatich percent životné prostredie a z päťdesiatich percent životný štýl človeka. Zdá sa jej preto smiešne za primárnu prevenciu rakoviny prsníka považovať pravidelné lekárske prehliadky a mamogram. Považovať lekárske prehliadky za primárnu prevenciu je naozaj na smiech. Nechodiť na ne – smiešnejšie. A nebezpečné. Dnes je predsa jasné, že základom úspešnej liečby rakoviny prsníka je zistiť diagnózu včas.

Navyše, Máslovej popieranie dôležitosti modernej medicíny a farmakológie a tvrdenia, že v súčasnosti “jsme nemocnější, výskyt chorob se zvyšuje” sú jednoducho výmysly. Súčasné choroby sú iné ako napríklad pred sto rokmi, ale vpráve vďaka vede bola spoločnosť schopná niektoré ochorenia eliminovať a niektoré presunúť z kategórie smrteľných do kategórie liečiteľných.

Máslovej názory však nie sú nebezpečné len preto, lebo zľahčujú dôležitost preventívnej zdravotnej starostlivosti a lekárskej liečby. Jej názory na vzdelávanie alebo fungovanie rodiny nás chcú poslať niekoľko storočí dozadu.

Podľa Máslovej mladí ľudia dnes trávia príliš veľkú časť života vzdelávaním sa na úkor zakladania rodiny a snáď by bolo lepšie “pro dívky chodit do školy šest let od šesti do dvanácti” ako tomu bolo za Márie Terézie v 18. storočí. Pani doktorka, dovoľte, aby som sa zasmiala. Nemáte vy náhodou doktorát?

Pre rodinu bolo podľa nej dobré, keď “se otcové cítili za dcery odpovědní, hráli v jejich životech roli ochránců, dohlížitelů, včetně výběru manžela. A když chyběl otec, jeho roli převzali starší bratři.” Podľa doktorky Máslovej sú teda ženy neschopné nájsť si partnera a zariadiť si život samé. Potrebujú na to pomoc chlapa – otca či brata. Ťažko povedať, či sa nad takýmito názormi treba zasmiať, či nad nimi plakať. Najmä, keď ich vysloví pomerne mladá a úspešná žena.

Máslová tvrdí, že veľké farmakologické spoločnosti zaujíma predovšetkým zisk. To je pravdepodobne pravda. To ale nemení fakt, že boli odborníci schopní vyvinúť lieky, ktoré dnes zachraňujú a zlepšujú životy.

“Podnikanie” doktorky Máslovej je tiež určite zamerané aj na zisk, čo však robí pre spoločnosť, a najmä pre ženy, je tiež zaujímavá otázka. Namiesto ospevovania minulosti a posielania nás do dôb hlbokého patriarchátu by bolo možno lepšie zamerať sa na moderné riešenia moderných problémov.

Celý rozhovor s Helenou Máslovou si môžete prečítať na stránke lidovky . cz

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?